ARKA pH Increase seawater, 236 ml

Gentle pH increase

CHF 7.68 CHF 9.60 -20%

(CHF 32.54 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 236 ml

Only 3 items in stock

Delivery by Monday, 05 October if you order by Tuesday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For seawater aquariums
  • Electrolytes protect animals from osmotic shock
  • Safe & easy handling

Frequently bought together with ARKA Special Blend, 236 ml

ARKA pH Increase seawater, 236 ml CHF 7.68 (CHF 32.54 / l)
ARKA Special Blend, 236 ml CHF 17.20 (CHF 72.88 / l)
Total price: CHF 24.88
Description

Ideal product to easily and safely increase the pH in seawater aquariums. The electrolytes contained prevent osmotic shock in the animals while protecting the mucous membrane and gills.

Dosage: Add 5 ml to 100 litres of water to increase the pH by 0.2.

Application and care tips:
• If the pH values remain low, first check the CO2 supply in order to be able to rule out an excessively high CO2 value.
• Always remove putrid spots (dead matter) immediately.
• Use pH Increase in combination with other pH care products for permanent stabilisation of the pH value.
• Check water values regularly.

Item no.: ARK-PHINS08
Content: 236 ml
EAN: 097121204264
Manufacturer No.: PHINS08
Brands (Manufacturers): ARKA
Highlights: ⚡Mega Deals
Types of Fish : Fish, Invertebrates
Usage: Aquarium, Saltwater
Hazard and precautionary statements
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS07

Signal word: Warning

Precautionary statements:

  • P101 - If medical advice is needed, have product container or label at hand.
  • P102 - Keep out of reach of children.
  • P264 - Wash thoroughly with plenty of water after use.
  • P280 - Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.
  • P305+P351+P338 - IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.
  • P337+P313 - If eye irritation persists: Get medical advice/attention.

Hazard statements:

  • H319 - Causes serious eye irritation
Legal information
Manufacturer: ARKA Biotchnologie GmbH, Mühlbach 53-55, 90552, Röthenbach a.d Pegnitz, Germany, info@arka-biotech.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for ARKA pH Increase seawater

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
4 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

4 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder