Sera Baby Growth Mix for Turtles, 100 ml (30 g)

Complete feed for young aquatic turtles

CHF 4.14 CHF 4.60 -10%

(CHF 138.00 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Rearing feed without colourings
  • For daily feeding
  • Supports normal development

Frequently bought together with Sera Royal Snack for Turtles, 3.800 ml (750 g)

Sera Baby Growth Mix for Turtles, 100 ml (30 g) CHF 4.14 (CHF 138.00 / kg)
Sera Royal Snack for Turtles, 3.800 ml (750 g) CHF 24.57 (CHF 32.76 / kg)
Total price: CHF 28.71
Description

sera Baby Growth Mix is a rearing food for young carnivorous reptiles such as small aquatic turtles. The gently produced granules contain no added colourings or preservatives.

The recipe provides aquatic protein, omega fatty acids, vitamins, carotenoids, minerals and trace elements. It also contains insect meal as a high-quality protein source that uses resources particularly efficiently.

The floating granules are easy for even very young reptiles to eat and are formulated to meet the needs of growing animals. They help support healthy development, including shell and skeletal growth, as well as the body’s natural defences.

Item no.: SER-01727
Content: 30 g
EAN: 4001942017275
Manufacturer No.: 01727
Brands (Manufacturers): Sera
Types of Fish : Turtles
Feed Declaration: Complete feed
Usage: Aquarium, Terrarium, Pond
Product format: Granules
Compostion

Corn starch, Fishmeal, Wheat flour, Wheat gluten, Insect meal (Hermetia illucens), Brewer's yeast, Fish oil, Powdered cellulose, Calcium carbonate, Mannan oligosaccharides, Rapeseed oil, Apple fibre, Ribwort plantain, Stinging nettle, Lucerne, Spirulina, Parsley, Seaweed, Paprika, Spinach, Carrots, Fenugreek seeds, Fennel seed, Haematococcus algae, Garlic, Aniseed, Green-lipped mussel meat meal

Components

Analytical constituents

Components
Crude protein 33 %
Crude fibre 3,5 %
Crude oils and fats 8 %
Crude ash 6,5 %
Moisture 5 %
Calcium 1,5 %
Phosphorus 0,8 %

additives

Components per 1 kg
Vitamin A 3a672a 12.000 IU
Vitamin D3 (3a671) 1.400 IU
Vitamin e (3a700) 150 mg
Vitamin B1 3a820 15 mg
Vitamin B2 (3a825i) 15 mg
Vitamin C (3a312) 150 mg
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Sera GmbH, Borsigstrasse 49, 52525, Heinsberg, Germany, info@sera.de, www.sera.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Sera Baby Growth Mix for Turtles

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder