Oase Iron Depot Fertiliser, 500 ml

Fertiliser for aquarium plants

CHF 25.00

(CHF 50.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 500 ml

Only 2 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Thursday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Contains bivalent iron
  • Rapidly effective
  • Supports healthy growth
  • Without phosphate & nitrate

Frequently bought together with Oase ScaperLine Soil - 1.5 to 3 mm, Black, 9 L

Oase Iron Depot Fertiliser, 500 ml CHF 25.00 (CHF 50.00 / l)
Oase ScaperLine Soil - 1.5 to 3 mm, Black, 9 L CHF 42.00 (CHF 4.67 / l)
Total price: CHF 67.00
Description

Iron is one of the most important minerals for aquarium plants. It supports healthy growth, prevents deficiency symptoms (e.g. chlorosis) and can intensify leaf colours. This complex fertiliser contains high-quality iron (Fe) in bivalent form to be easily absorbed and utilised by plants, therefore the preparation works quickly. It is also free of phosphate and nitrate - your plants are optimally supplied and the ecosystem remains unpolluted.

Item no.: OAS-88301
Content: 500 ml
EAN: 4010052883014
Manufacturer No.: 88301
Brands (Manufacturers): Oase
Types of Fish : Fish, Invertebrates
Usage: Aquarium, Fresh water
Product format: Liquid
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Oase GmbH, Tecklenburger Str. 161, 48477, Hörstel, Germany, info@oase.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Oase Iron Depot Fertiliser

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder