Tetra VitaMinPro 3in1, 250 ml

The smart nutrient boost for your aquarium!

CHF 15.05

(CHF 60.20 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

Only 8 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Water treatment product for freshwater aquariums
  • With vitamins and trace elements
  • For fish, invertebrates and plants

Frequently bought together with Tetra 7-in-1 Test - Water Quality Test for Freshwater Aquariums, 50 pieces

Tetra VitaMinPro 3in1, 250 ml CHF 15.05 (CHF 60.20 / l)
Tetra 7-in-1 Test - Water Quality Test for Freshwater Aquariums, 50 pieces CHF 17.20 (CHF 0.34 / pc)
Total price: CHF 32.25
Description

If you are looking for an easy way to optimise the care of your freshwater aquarium, Tetra VitaMinPro 3in1 is a practical choice. This liquid additive enriches the water with a targeted blend of selected vitamins, essential trace elements and important minerals.

This nutrient-rich supplement benefits not only your fish, but also the biological balance in the aquarium, including aquatic plants, snails and crustaceans. Probiotics in the formula can also help support the natural digestion of aquarium inhabitants, contributing to more efficient absorption of their food.

An easy way to help create a stable environment where your underwater inhabitants can thrive.

Application:

  • Shake well before use.
  • Use 5 ml per 20 l of aquarium water every four weeks.
  • After medication treatment, use double the dose.

Highlights at a glance:

  • All-round care: Enriches the water with vitamins, minerals and trace elements.
  • For the whole aquarium: For freshwater fish, crustaceans, snails and plants.
  • A good foundation: Helps optimise the habitat and supports natural resilience.
Item no.: TET-319769
Content: 250 ml
EAN: 4004218319769
Manufacturer No.: 319769
Brands (Manufacturers): Tetra
Types of Fish : Fish, Invertebrates
Usage: Aquarium, Fresh water
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Tetra GmbH, Herrenteich 78, 49324, Melle, Germany, service@tetra.net

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Tetra VitaMinPro 3in1