Tropical Soft Line Africa Herbivore Size S, 250 ml

Staple food for omnivorous fish

CHF 13.34 CHF 14.85 -10%

(CHF 53.36 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

In stock from October 19

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 22 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Sinking granules
  • Regulates digestion
  • Intensifies colours

Frequently bought together with Tropical Soft Line Africa Carnivore Size S, 250 ml

Tropical Soft Line Africa Herbivore Size S, 250 ml CHF 13.34 (CHF 53.36 / l)
Tropical Soft Line Africa Carnivore Size S, 250 ml CHF 13.34 (CHF 53.36 / l)
Total price: CHF 26.68
Description

Rich in algae:

  • Soft food in the form of sinking granules for herbivorous and omnivorous African fish
  • Contains algae (Spirulina platensis 20%, Laminaria digitata 4.1%, Chlorella vulgaris 2.8%, Lithothamnium calcareum 1.2%), which are a source of protein, minerals, immune-boosting substances and prebiotics
  • Regulates digestion and prevents inflammatory disorders of the digestive tract due to the high content of fibres (including fruits and young alfalfa), chitin from crustaceans and chlorophyll from algae
  • Intensifies the colouring of the fish
  • Supports fat metabolism

FEEDING: Small portions several times a day. Shake gently before use to prevent the natural clumping process.

Item no.: TRO-67564
Content: 250 ml
EAN: 5900469675649
Manufacturer No.: 67564
Brands (Manufacturers): Tropical
Types of Fish : Perciformes and Cichlids, Fish
Feed Declaration: Complete feed
Usage: Aquarium, Fresh water
Product format: Granules
Ingredients

Composition

Algae[2], By-products of vegetable origin[3], Vegetable protein extracts, 2,3 % Fruit, Cereals, Fish and fish by-products[4], Molluscs and crustaceans[5], Insects[1], Yeast, Oils and fats, Minerals

  1. Insect larvae meal 5%
  2. Spirulina platensis 20%, Laminaria digitata 4.1%, Chlorella vulgaris 2.8%, Lithothamnium calcareum 1.2%
  3. Including young alfalfa sprouts 8.6%
  4. Herring meal
  5. Including krill meal 6%, squid meal 4%, calanus meal 1.7%
Components

Analytical constituents

Components
Crude protein 40 %
Crude oils and fats 8 %
Crude fibre 5,5 %
Moisture * 10,5 %
Rohasche 0 %

*Karl Fischer Method

additives

Components per 1 kg
Vitamin A 39.000 IU
Vitamin D3 2.300 IU
Vitamin E 150 mg
Vitamin C 570 mg
L-carnitine 250 mg
E1 Iron 40,6 mg
E6 Zinc 11,3 mg
E5 Manganese 8,4 mg
E4 Copper 2 mg
E2 Iodine 0,24 mg
E8 Selenium 0,24 mg
E7 Molybdenum 0,05 mg

+ Dyes and antioxidants

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Tropical Tateusz Ogrodnik, ul.Opolska 25, 41-507, Chorzów, Poland, tropical@tropical.pl

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Tropical Soft Line Africa Herbivore Size S

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
2 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

2 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.