WIO BLACK VENOM Gravel, Mix2 (2 kg)

River gravel

CHF 16.15

(CHF 8.08 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: Mix2

8-40mm

Only 4 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Ideal for river biotopes
  • Natural look
  • Doesn't harden the water

Frequently bought together with Tetra Aqua Safe, 500 ml

WIO BLACK VENOM Gravel, Mix2 (2 kg) CHF 16.15 (CHF 8.08 / kg)
Tetra Aqua Safe, 500 ml CHF 8.55 (CHF 17.10 / l)
Total price: CHF 24.70
Description

The dark grey coloured Black Venom Gravel consists of rounded river rocks that can be used to creat beautiful scapes when used in combination with green plants and similarly coloured hardscape materials.

The gravel does not harden the water!

Tip: The size S gravel has a small grain size and can also be used as a substrate.

Item no.: WIO-71050552
Content: 2 kg
EAN: 8436615520480
Manufacturer No.: 71050552
Brands (Manufacturers): WIO
Types of Fish : Fish
Usage: Aquarium, Fresh water
Grain Size: coarse
Information on WIOdecor Gravel
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Wioeco Design, S.L., Carrer de la Cierva, 9, 08184 Pala, Barcelona, Spain, hello@wio.eco, www.wio.eco

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for WIO BLACK VENOM Gravel

1 customer review in all languages

4,8 out of 5 stars
5 stars
3 (75%)
4 stars
1 (25%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

4 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder