Tetra Test NO3-, 19 ml

Water test

CHF 14.52 CHF 16.15 -10%

(CHF 764.21 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 19 ml

In stock from November 02

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 05 November

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for fresh and salt water aquariums
  • Long range
  • Good long-term stability

Frequently bought together with Tetra Test NO2-, 20 ml

Tetra Test NO3-, 19 ml CHF 14.52 (CHF 764.21 / l)
Tetra Test NO2-, 20 ml CHF 11.63 (CHF 581.50 / l)
Total price: CHF 26.15
Description

Measures the nitrate value (NO3-) reliably and precisely in freshwater aquariums, saltwater aquariums and ponds.

Organic nitrogenous substances in water, such as fish droppings and leftover food, are broken down in various stages, namely to harmful ammonia, toxic nitrite and finally to nitrate (NO3-) (nitrogen cycle). Nitrate is a plant nutrient, but in a concentration above 50mg/L it has increasingly harmful effects on the fish and promotes the annoying growth of algae.

Content:

  • 1 x 19ml test reagent
  • 2 x 10ml test reagents
  • Test powder with measuring spoon
  • 1 cuvette
  • Colour scale
  • Instructions for use and recommendations
Item no.: TET-744837
Content: 19 ml
EAN: 4004218744837
Manufacturer No.: 744837
Brands (Manufacturers): Tetra
Types of Fish : Fish, Invertebrates
Usage: Aquarium, Saltwater, Fresh water
Usage of Measuring Devices & Water Tests: Nitrate
Product format: Liquid
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Tetra GmbH, Herrenteich 78, 49324, Melle, Germany, service@tetra.net

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Tetra Test NO3-

2 customer reviews in all languages

4,0 out of 5 stars
5 stars
2 (50%)
4 stars
1 (25%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
1 (25%)
1 Stars
0 (0%)

4 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 2 reviews available in other languages.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder